Každý desátý člověk v České republice žije se zdravotním postižením.

Nový web naleznete na adrese www.lidemezilidmi.cz

Jak přežít pubertu a nezbláznit se

6. 5. 2014

Při vyslovení slova puberta některým jedincům vstávají hrůzou vlasy na hlavě, někteří se křižují, jiní se spokojí s komentářem typu „No nazdar“ nebo podobným. Není divu, je to náročné období nejen pro dospívající, ale i pro jejich rodiče.

V pubertě dochází k tvorbě pohlavních hormonů, které mají vliv jak na tělesné, tak i duševní změny dospívajícího člověka. Tyto změny jsou mnohdy tak bouřlivé, že si s tím dospívající neví rady, zkrátka neví co s tím. Pubertu lze přirovnat k plavbě po rozbouřeném moři, pubescent je zmítán sem a tam, někdy neví, kam vlastně míří a snadno může podlehnout panice. Z dříve způsobného a vychovaného dítěte se stává neřízená střela, rebel a bojovník. Nic mu není dost dobré, obzvláště rodičovské rady, které považuje za zastaralé a staromódní. Puberťák zkouší, co rodiče vydrží, o rodiče se občas pokouší infarkt nebo mrtvice, dokonce mají sto chutí své pubertální ratolesti fyzicky ublížit, ne-li rovnou zabít.

Jak tedy zdárně zvládnout pubertu bez oboustranné újmy na zdraví? Rodiče by se především měli obrnit obrovskou trpělivostí a mít nervy jako ocelová lana. Puberta není nemoc, je to období, kterým si musí projít každý, nikdo se mu nevyhne. Dospívající by měl mít pocit, že jej rodiče mají stále rádi, na druhou stranu i pubescent sám by neměl zapomenout na slušné vychování a rodiče uznávat jako autoritu. Vztahu určitě pomůže, když potomek dostane určitou míru svobody a důvěry. Také smysl pro humor je na místě. Nic netrvá věčně, i rozbouřené moře se po čase uklidní a nastanou lepší časy. To samé platí pro pubertu, i sebevětší rebel zmoudří a v rodičích přestane vidět nepřátele a začne je brát jako partnery sobě rovné.

Jako otec dvou dospívajících dětí už mám zkušenosti. Pubertální výlevy mých drahých ratolestí jsou někdy k pobavení, někdy k zamyšlení, někdy však k pláči nebo dokonce i k vzteku. Vědí, kde mám slabé místo a neváhají zaútočit. Ale má to i svá pozitiva, děti se učí od nás, ale i my od nich. Přeji všem rodičům, kteří mají děti v pubertě, hodně trpělivosti a pevné nervy. Pokud přežijete pubertu a nezblázníte se, přežijete všechno. Neboť jak prohlásil německý filozof Nietzsche, co vás nezabije, to vás posílí.

Marek Pilař
Marek Pilař

Marek Pilař

Poslední články autora

Jak jsem se dostal do Domina 1085x, 30.1.2014
Všeho s mírou 831x, 30.1.2014
Těžký život zaměstnance 1072x, 10.2.2014
Máme novou vládu 815x, 10.2.2014
Deprese 874x, 17.3.2014
Neseďte doma 750x, 21.3.2014
Důstojné místo k životu 719x, 18.4.2014

Komentáře

  • Kamila

    vloženo 12.5.2014 22:45:30

    Nikdy jsem si nemyslela, že puberta může být z hlediska rodiče tak velice náročná. Moje vlastní puberta mi připadala oproti mým vrstevníkům klidná. Samozřejmě moje matka to vidí trochu jinak, ale vážně si nějak zvlášť nestěžuje. Ano, dnes prožívám pubertu svého syna. Nejdříve jsem si myslela, že se děje úplně něco jiného, protože se mi jeho chování v 10ti letech nespojovalo s pubertou. Nicméně, poté jsem byla uklidněna odborníkem, že nástup puberty je již od 9 let. Tato nízká věková hranice mě napřed zarazila, nicméně když jsem začala uvažovat tímto směrech, tak chování mého syna přesně rýsovalo chování pubertální. Dobře, řekla jsem si, musím to zvládnout. Ano, všude se píše o tom, že je nejlepší trpělivost a že se to prostě musí přežít. Ano, nervy jako ocelová lana. Ale spíš mě napadá otázka jak takto nervy posilovat? To jsem zatím nikde nečetla, a snad na to ani žádný recept není. Někdy mi připadá, že se to prostě nedá ve zdraví přežít. A pokud nechci ublížit svému synovi, tak to musím zákonitě odnést já. Jak se nemám rozčilovat, když mám pocit, že syn si dal za závazek alespoň jedenkrát denně mě do ruda až běla vytočit? Musím říct, že se mu to zatím docela daří. I přes mé rozumové přístupy, jako že smysl pro humor, když je mu připadá chvílemi všechno, ale všechno legrační, nebo odcházím z místnosti, abych nezačala křičet (to se teda zatím těžce učím), nebo vyběhnu ven se psem. No prostě rozumově je mi to všechno jasný, ale udržet na uzdě stránku emocionální, to je fakt někdy dooost těžký. Nicméně, musím souhlasit s výše uvedeným článkem, ale abych pravdu řekla z vlastní zkušenosti zatím nevím, zda se to dá zvládnout a nezbláznit se.

Přidat komentář...

Naši partneři:

HelpnetGreen Doors Fokus Praha Časopis Vozíčkář Časopis Vozka Časopis Psychologie Dnes Bayer

Spolek Dobré místo, z.s.© 2011-2024 Lidé mezi lidmiZdravotně-sociální portál |