Hlavní náplní projektu Informační aktivity (registrační číslo CZ 11/MGS/004) podpořeného z Norských fondů, který spolek Dobré místo realizoval od dubna 2015 do konce června 2016, bylo mapování problémů a potřeb lidí s vážným duševním onemocněním. Články o problémech současného stavu psychiatrické péče a rozhovory jak s lidmi, kteří mají zkušenost s duševním onemocněním a s jejich rodinnými příslušníky, tak s odborníky z pomáhajících profesích jsme publikovali především na zdravotně sociálním portále Lidé mezi lidmi. Řada článků vyšla také na portálech Helpnet a Bohnice bez hranic.
Hlavní náplní projektu Peer aktivity (registrační číslo CZ 11/MGS/003) podpořeného z Norských fondů, byly tvůrčí díly, které spolek Dobré místo realizoval od dubna 2015 do konce června 2016. Ve spolupráci s Psychiatrickou nemocnicí Bohnice se realizovaly tři tvůrčí dílny: literární, publicistická a divadelní. Dílny probíhaly pravidelně jedenkrát týdně. Byly zařazeny do nabídky aktivit pro pacienty PN Bohnice a byly aktivně propagovány na odděleních PN Bohnice. Na realizaci dílen se jako lektoři podíleli peer pracovníci – lidé s vlastní zkušeností s duševním onemocněním.
Pracovníci spolku Dobré místo se formou anonymního internetového dotazníku zeptali také způsob trávení volného času a na možnosti navázání vztahu.
Další výsledky dotazníkového šetření, které realizoval spolek Dobré místo v rámci norského projektu Informační aktivity, se týká bydlení a soužití s blízkými.
Co vyplynulo z dotazníkového šetření mezi lidmi s duševním onemocněním k problematice zaměstnávání a řešení finanční situace.
V každodenním životě většiny lidí s duševním onemocněním se projevuje množství problémů a obtíží, o kterých veřejnost nemá dostatek informací. Pracovníci spolku Dobré místo se formou anonymního internetového dotazníku zeptali přibližně tisíce lidí s vážným duševním onemocněním na to, s čím se potýkají a jakou pomoc jim poskytuje okolí. Zde jsou první výsledky. Týkají se kvality psychiatrické péče a spokojenost s odborníky.
V rámci projektu Informační aktivity v souvislosti s reformou psychiatrické péče v ČR jsme se formou anketních rozhovorů ptali lidí se zkušeností s duševním onemocněním na jejich problémy a přání. Část otázek se týkala zajištění ambulantní psychiatrické péče a spokojenosti či nespokojenosti s péčí a s přístupem psychiatrů a psychologů. Zde jsou některé odpovědi.
V anketních rozhovorech odpovídali také rodinní příslušníci duševně nemocných lidí.
Spolek Dobré místo uskutečnil na podzim roku 2015 dotazníkové šetření mezi lidmi, kteří prošli vážným duševním onemocněním. Celkem 130 dotázaných odpovědělo na otázky, které se dotýkaly různých aspektů života s psychickým onemocněním. Na dotazník navázala série rozhovorů s vybranými odborníky, s pacienty a také s jejich rodinnými příslušníky. Vzniklo 60 anketních rozhovorů týkajících se současné psychiatrické péče v České republice a obecně problémů spojených s duševním onemocněním. Část otázek určená odborníkům se týkala zajištění ambulantní psychiatrické péče. a spokojenosti či nespokojenosti s péčí a s přístupem psychiatrů a psychologů.
Na podzim roku 2012 informovalo Ministerstvo zdravotnictví ČR o přípravách na reformu psychiatrické péče v České republice. Ministrem zdravotnictví byl v té době Leoš Heger. Cílem reformy měla být modernizace celého systému a zvýšení kvality péče o pacienty. Ministerstvo zdravotnictví oficiálně přiznalo, že od začátku devadesátých let nedoznala psychiatrická péče v ČR žádných významných změn. V ČR je dvacet psychiatrických léčeben (dnes většinou přejmenovaných na psychiatrické nemocnice), které mají více než 9 000 lůžek. Čtyři psychiatrické nemocnice mají více než 1000 lůžek. Přitom psychiatrická oddělení všeobecných nemocnic v celé republice měly dohromady pouze 1400 lůžek.
Zatím provizorně v prostorách spolku Dobré místo (na pavilonu 19 v areálu PNB) funguje od 1. března 2016 Peer klub: projekt Psychiatrické nemocnice Bohnice, financovaný ve své počáteční fázi z Norských fondů. 20. června 2016 se Peer klub přestěhuje do nově opravených prostor v budově divadla.
V posledních letech přibývá tragických událostí, jejichž společným jmenovatelem bylo duševní onemocnění. Například zabití studenta ve Žďáru nad Sázavou, vražedný útok v Uherském Brodě nebo smrt knihovnice v Horní Bříze. Nedávno přinesla média zprávu o čtrnáctiletém chlapci, který ubodal o rok mladší přítelkyni a plánoval zavraždění dalších dívek. Pokaždé vyšlo najevo, že systém péče v konkrétním případě fatálně selhal. Pozornost médií i pobouřené veřejnosti se soustředí na nepříčetného útočníka a nikoliv na podstatu problému, což vede jen k prohloubení stigmatizace duševně nemocných lidí.
Tvůrčí dílny (literární, publicistická a divadelní), které ve spolupráci s Psychiatrickou nemocnicí Bohnice realizuje spolek Dobré místo, uzavřou na konci dubna první rok svého fungování v rámci projektu podpořeného z Norských fondů. Dílny budou v Bohnicích pokračovat minimálně další rok. Chceme je udržet co nejdéle. Zvláště divadelní a literární dílna zaujaly spoustu lidí, kteří mají vlastní zkušenost s duševním onemocněním. Mezi účastníky dílen mnoho nadaných jedinců. Mají možnost vyzkoušet si, co v nich je a rozvíjet svůj talent.
Máme první výsledky anonymního internetového dotazníku Duševní onemocnění na vlastní kůži. Oslovili jsme přibližně tisíc lidí s vlastní psychiatrickou zkušeností a vrátilo se nám 130 platných odpovědí. Ptali jsme se například na spokojenost s poskytovanou péčí, možnosti pracovního uplatnění, finanční situaci a hospodaření s penězi. Také na otázky související s bydlením a využíváním různých druhů pomoci.
Spolek Dobré místo realizuje od začátku dubna 2015 ve spolupráci s Psychiatrickou nemocnicí Bohnice dva projekt financované z Norských fondů. První z nich s názvem Peer aktivity zahrnuje tři tvůrčí dílny - literární, publicistickou a divadelní. Dílny budou v Bohnicích po skončení projektu v dubnu 2016 pokračovat minimálně další rok. Chceme je udržet co nejdéle. Zvláště divadelní a literární dílna zaujaly spoustu lidí, kteří mají vlastní zkušenost s duševním onemocněním
Spolek Dobré místo zaměstnává téměř dvacet lidí s vážným duševním onemocněním. Většina z nich se věnuje novinářské práci na webovém portálu Lidé mezi lidmi a spolupracuje na realizaci dvou projektů financovaných z Norských fondů. Projekty by měly přispívat k destigmatizaci psychiatrických pacientů a k prosazování reformy psychiatrické péče.
Nezisková organizace Dobré místo, z.s. zve do svých nových prostor v pavilonu 19 v areálu Psychiatrické nemocnice Bohnice, kde v rámci festivalu Babí léto 2015 pořádá Setkání na Dobrém místě.
Kdo má zájem, ať přijde v sobotu 12. září mezi 13. a 18. hodinou informovat se o činnosti a plánech, prohlédnout si výtvarný ateliér a posedět při občerstvení v příjemném prostředí – představí se literární a publicistická dílna autorským čtením.
V květnu se náš spolek Dobré místo přestěhoval do areálu Psychiatrické nemocnice Bohnice. V rámci projektu Peer aktivity financovaného z Norských fondů zde nabízíme pacientům tři dílny – literární, publicistickou a divadelní. Na vedení dílen se podílejí zaměstnanci Dobrého místa, kteří mají vzdělání i praxi v oblasti literární, publicistické nebo divadelní tvorby a současně mají vlastní zkušenost s duševním onemocněním.
Občanské družení Dobré místo obdrželo grant z Norských fondů na projekt Informační aktivity v souvislosti reformou psychiatrické péče v ČR zaměřený na zlepšení informovanosti o problémech, požadavcích a potřebách lidí s vážným duševním onemocněním. V rámci projektu byl připraven anonymní internetový dotazník Duševní onemocnění na vlastní kůži, který se týká života a potřeb lidí, kteří mají zkušenost s duševním onemocněním.
Před čtyřmi lety ministerstvo zdravotnictví oficiálně přiznalo, že psychiatrie byla u nás dlouhodobě zanedbávána a ohlásilo reformu psychiatrické péče. Zatím se však nic nezměnilo. Současnou situaci i nadále charakterizuje tabuizace problému vážných duševních nemocí, nevyhovující zdravotní péče, absence sociálních služeb, život mnoha nemocných na okraji společnosti.
Obrovská skupina vážně duševně nemocných lidí, pro které jsou zatím jediným řešením opakované hospitalizace v psychiatrické nemocnici, nemá po propuštění téměř žádnou nabídku služeb, která by jim umožňovala žít doma (pokud možno bez závislosti na rodičích) a řešit své zdravotní a sociální problémy v přirozeném prostředí. Ambulantní psychiatrická péče je jim k dispozici pouze jedenkrát měsíčně (v průměru po dobu dvanácti minut) a sociální služby často nemohou využívat vůbec. Mají buď malou kapacitu a jsou nedostupné nebo ve většině regionů prostě neexistují.
Změnit atmosféru v oblasti péče o duševní zdraví mohou pomoci i sami pacienti. Například tím, že otevřeně vystoupí na veřejnosti se svými příběhy, s tím, co je trápí. Pokud se nebude na duševně nemocné nahlížet jako na nebezpečná či ztracená „individua“, bude snad i větší zájem ze strany státu o ně pečovat a zapojovat je do společnosti. Duševní nemoc může potkat každého z nás. Trpí jí mnoho lidí a může se stát krátkou epizodou v osobní historii pracujícího a společensky aktivního člověka, anebo se může stát cejchem, který vede k našemu vyloučení ze společnosti.
Jen v České republice žije nejméně sto tisíc lidí s vážným duševním onemocněním, nejčastěji se jedná o schizofrenii. Většina mužů a žen s touto psychickou poruchou onemocněla v období puberty a zažila na vlastní kůži nedobrovolnou hospitalizaci v psychiatrické léčebně. Odnesli si tak dvojí strašidelný zážitek – propuknutí psychózy (zkreslené vnímání reality, úzkosti, bludy, halucinace) a navrch zavření „do blázince.“ Ve věku kolem dvaceti let pro ně skončil normální život. Ještě dřív, než dokončili školu a udělali první kroky k osamostatnění, dostali nálepku bláznů. Neoznačili je tak pouze zvědavé sousedky, ale ve formě diagnózy, nejčastěji „paranoidní schizofrenie,“ i lékaři – psychiatři.
Dobrá literární dílna je určena lidem, kteří mají zkušenost s duševní nemocí. Zveme každého, kdo má chuť k hledání podstaty literárních textů i originálního způsobu psaní. Kromě vlastní tvorby s možností publikace v časopisech nás čekají i autorská čtení, besedy a setkání se známými osobnostmi z literárního světa.
V divadelních dílnách chceme bývalým i současným psychiatrickým pacientům nabídnout možnost lépe poznat sami sebe, navázat nové vztahy a tvořivě se vyjadřovat. Účastníci dostanou příležitost diskutovat o tématech, která je zajímají, sdílet svůj příběh a podat o něm zprávu na jevišti.
Dobrá publicistická dílna je určena lidem, kteří mají zkušenost s duševní nemocí. Zveme každého, kdo se chce seznámit se základy novinářského řemesla, nebojí se vyjádřit svůj názor, má chuť vyzkoušet si psaní článků, příběhů a rozhovorů, tvorbu blogů nebo dělání reportáží.
šéfredaktor portálu Lidé mezi lidmi, bývalý dlouholetý redaktor Zdravotnických novin a vedoucí tvůrčí dílny na Vyšší odborné škole publicistiky v Praze.
Kromě práce pro spolek Dobré místo, z.s. a portál Lidé mezi lidmi se aktivně angažuje v iniciativě Mise pro duševní zdraví a Platformě pro transformaci psychiatrické péče v ČR.
Spolek Dobré místo, z.s.© 2011-2024 Lidé mezi lidmi – Zdravotně-sociální portál |