Když se Mirek vrátil ze služební cesty, Danka se mu vrhla do náruče a pevně ho objala. Byl zaskočen, jejich manželství teď, po dvaceti letech, už nebylo tak vášnivé jako kdysi. Věděl, že se něco stalo, když ho takto vítá. Ale Danka mlčela a Mirek raději taky. „Tak jak ses měl, co nového, jaká byla cesta, co Honza?“ Zasypala ho spoustou otázek, na které vlastně ani nechtěla znát odpověď. Bylo to spíš proto, aby se on neptal jí.
Nevydržel to. Zeptal se: „Co se děje? Co se stalo?“ Sklopila oči: „Nic.“ Věděl, že to není pravda. Věděl ale taky, že to z ní musí vytáhnout ven. Pomalu a po částech. Taková už Danka byla, introvert, vše v sobě dusila. „Něco doma nového? Někdo tady byl? Volal?“ Začal vyzvídat. Zavrtěla hlavou. „Bylas u doktora? Měla jsi jít ve středu. Bylas?“ Zkoušel dál, kde je to, co ji trápí. Přikývla. „A?“ Ticho. To bude ten pravý důvod jejího smutku, napadlo ho. „Co ti řekl?“ Věděl, že to asi moc veselé nebude. Doposud ale zvládli všechno, zvládnou i tohle. Danka mlčela. Přitáhl si ji k sobě a objal. Rozplakala se. Chvíli ji hladil po hlavě. Až se trochu uklidnila, začal znovu. Tentokrát ale z opačného konce: „To je to tak zlé?“ Přikývla. „Moc?“ Přikývla. „Mám se bát?“ Přikývla. Zatrnulo mu. Tak tohle opravdu nečekal. Chytil jí hlavu do svých dlaní a zahleděl se jí do uplakaných očí.
Když jsem otevřela oči, babička stála u postele a usmívala se na mě.
„Babi,“ řekla jsem překvapeně. „Ty? Já jsem mrtvá?“
Zasmála se: „Proč bys, proboha, měla být mrtvá? A čemu se tak divíš?“
Pokusila jsem si sednout. Moc to nešlo. Všechno mě strašně bolelo.
„Jen lež,“ řekla klidně. „Musí tě bolet celý člověk. Jsi strašně dotlučená. Vyměním ti obklady,“ a s těmi slovy odešla. Tak jsem aspoň zvedla hlavu a rozhlídla se kolem.
Všechno tu bylo tak strašně známé, tak příjemné, útulné.
„Kde to jsem?“ zeptala jsem se, když se babička vrátila.
Zasmála se: „Kde bys byla? Doma přece. Ta rána do hlavy musela být strašná. Jsi celá popletená.“
„Doma?“ Nechápala jsem. „A kde je máma?“
Babička zvážněla a sedla si ke mně na postel: „Holčičko moje, ty máš teda pořádnou ztrátu paměti.“
Nechápavě jsem se na ni podívala.
Měla všechno - manžela, práci, která ji bavila a byla pro ni vším, kariérní postup, krásný sen o budoucnosti plný lásky, dětí, lyžování, tance.
Pak přišlo jedno nepovedené lékařské vyšetření, závadná kontrastní látka a opomenutí testu na alergii. Tahle něčí nezodpovědnost ji připravila o vše.
Když se konečně po šesti týdnech probrala z bezvědomí, neměla nic – ani práci, ani manžela, ani zdraví, zato měla invalidní vozík. A měla na vybranou – buď bude sedět sama doma, brečet a litovat se, nebo zvedne hlavu, zatne zuby a bude tvrdě na sobě dřít a svůj smutek, svoje sny a touhy svěří papíru. Jako naději pro ostatní, aby viděli, že i tak se dá plnohodnotně žít.
Dnes, po mnoha letech tvrdé dřiny a boje, má jiného manžela, dělá balet na vozíku a občas taky jezdí lyžovat na monoski. Jenom ty děti a milovanou práci nemá. Zato má pejska, svoje webové stránky, píše povídky a knihy, aby rozdávala lidem radost, aby je přivedla na jiné myšlenky a ukázala jim, že život jde dál navzdory tomu, že se nám zdá, že skončil. A i když je to někdy hodně těžké, stojí za to ho žít.
Spolek Dobré místo, z.s.© 2011-2024 Lidé mezi lidmi – Zdravotně-sociální portál |