Každý desátý člověk v České republice žije se zdravotním postižením.
Invalidní důchody

Invalidní důchody

2. 2. 2014

Vyplácení invalidních důchodů se stávalo v posledních měsících velmi diskutovaným tématem. Minulá vláda považovala zdravotně postižené takřka za příživníky, kteří parazitují na této společnosti. Jejím hlavním cílem bylo omezit jejich počet, aniž by jim nabídla jakoukoliv jinou záruku existence. Už tak přísné podmínky pro přiznání invalidity se snažila zpřísnit různými nařízeními a úředními postupy, které z handicapovaných učiní pomocí úředního razítka “zdravé lidi“, kteří vlastně invalidní důchod nepotřebují. I když společně doufáme, že nová vládní koalice bude k postiženým shovívavější, je dobré se s podmínkami přidělování invalidních důchodů blíže seznámit, abychom se u příslušné komise nenechali zaskočit.

celý článek
Legislativa od 1. ledna 2014

Legislativa od 1. ledna 2014

14. 1. 2014
Od 1. ledna 2014 vstoupila v platnost novela zákona č. 329/2011 Sb., ve znění 313/2013 Sb., kterou se upravují podmínky pro přiznání průkazu osoby se zdravotním postižením pro psychicky nemocné lidi. Nárok na průkaz osoby se zdravotním postižením označený symbolem "TP" (průkaz TP) má osoba se středně těžkým funkčním postižením pohyblivosti nebo orientace. Středně těžkým funkčním postižením orientace se rozumí stav,kdy osoba je při dlouhodobě nepříznivém zdravotním stavu schopna spolehlivé orientace v domácím prostředí a zhoršenou schopnost orientace má jen v exteriéru.
celý článek
Kdo podá návrh na předběžné opatření o zastavení distribuce sKarty?

Kdo podá návrh na předběžné opatření o zastavení distribuce sKarty?

10. 8. 2012

Národní rada osob se zdravotním postižením ČR (NRZP ČR) neuspěla se svým podáním návrhu na předběžné opatření o zastavení distribuce karty sociálních systémů (sKarta), který podala k Obvodnímu soudu pro Prahu 2. Rozhodnutí soudu v zásadě říká, že NRZP ČR nemůže takový návrh podat, neboť organizaci se žádná újma neděje. Takový návrh by mohla vznést pouze fyzická osoba, která již byla donucena převzít kartu sociálních systémů a jejím převzetím se dostala do obtíží – například tím, že uživatel není schopen použít bankomatu či najít v dostatečné blízkosti bezbariérovou pobočku České spořitelny. Pokud se již někdo ocitl v takové situaci a odhodlá se k podání žaloby v této věci, NRZP ČR je připravena pomoci při formulaci žaloby i k provedení jednotlivých formálních kroků.

celý článek
Krizová karta je tu i pro vás

Krizová karta je tu i pro vás

9. 8. 2012

Novinkou na trhu je Krizová karta. Je to jednoduchá pomůcka, která je využitelná prakticky ve všech situacích. Byla vytvořená proto, aby dokázala za svého nositele požádat o laickou pomoc bez speciálních znalostí. Nejedná se o klasickou první pomoc, ale o pouhé splnění úkonů, které jsou na kartě vytištěny. Například epileptik cítí přicházející záchvat, astmatik není schopen mluvit, diabetikovi je na omdlení, dítě zabloudilo a netrefí domů, senior si nevzpomíná, kde bydlí. Ne každý je komunikativní a pro někoho je problém oslovit cizí osoby.

celý článek
Péče o seniory mnohdy jako podnikatelský záměr bez záruky kvality

Péče o seniory mnohdy jako podnikatelský záměr bez záruky kvality

29. 6. 2012

Některá neregistrovaná zařízení pro seniory budí zdání zařízení sociálních služeb nebo zdravotnických zařízení, přestože nesplňují ani minimální zákonné požadavky. Zacházení s klienty může podle Veřejného ochránce práv představovat i reálné riziko pro život, zdraví a důstojnost.

celý článek
MSPV informuje o sKartě pro osoby se zdravotním postižením

MSPV informuje o sKartě pro osoby se zdravotním postižením

28. 6. 2012

Ministerstvo práce a sociálních věcí připravilo pro občany se zdravotním postižením (OZP) soubor nejčastějších otázek a odpovědí o tzv. sKartě. Karta sociálních systémů – sKarta bude sloužit k novému způsobu výplaty nepojistných dávek a dávek z oblasti státní politiky zaměstnanosti.

celý článek
Sociální reforma na úkor zdravotně postižených?

Sociální reforma na úkor zdravotně postižených?

13. 2. 2012

Podle ministerstva měla změna zákona přinést efektivnější, adresnější a účelnější výplatu dávek. Rodiny pečující o zdravotně postižené dítě přicházejí ve skutečnosti každý měsíc o tísíce korun.

celý článek

Naši partneři:

HelpnetGreen Doors Fokus Praha Časopis Vozíčkář Časopis Vozka Časopis Psychologie Dnes Bayer

Spolek Dobré místo, z.s.© 2011-2021 Lidé mezi lidmiZdravotně-sociální portál |