Každý desátý člověk v České republice žije se zdravotním postižením.

Nový web naleznete na adrese www.lidemezilidmi.cz

Dushan

Narodil se v roce 1958. Vystudoval gymnázium a střední knihovnickou školu, obor kulturně výchovná práce. Studium na Palackého univerzitě přerušil, ale když se jeho zdravotní stav nelepšil, studium nakonec předčasně ukončil. V té době začal intensivně kreslit tužkou. Věnoval se také grafice (linoryt, suchá jehla, lept) a později i malbě akrylem. Od roku 1996 je v plném invalidním důchodu. V roce 2012 v důsledku svého zdravotního stavu ukončil grafickou i malířskou tvorbu a pomoc při organizování výstav. Přijal pseudonym Dushan a skoro každý den chvilku kreslí perem a černou tuší. Velmi se zajímá o knihy s výtvarnou tematikou (životopisy malířů, o malbě, o grafice) a o současné moderní výtvarné umění. Píše krátké texty.

Život a nemoci Vincenta van Gogha – Erwin van Meekeren

Život a nemoci Vincenta van Gogha – Erwin van Meekeren
Byl to jeden z největších výtvarných samouků všech dob. Snažil se malovat realisticky, nešlo mu to, ale svou urputností a houževnatostí vytvořil geniální dílo. Finančně a morálně ho podporoval bratr Theo (přežil ho o necelý rok). Za celý život prodal jediný obraz za 400 franků. Dnes se jeho obrazy draží za desítky či stovky miliónů dolarů. Žil v nepředstavitelné bídě, pil hodně alkoholu a hodně kouřil, jedl málo a většinou jednostrannou stravu. Měl zkažený chrup. Moc se nestaral o svůj zevnějšek. Se svojí konfliktní povahou se rozhádal i s těmi málo lidmi, kteří při něm stáli. Své vrcholné dílo vytvořil během pouhých čtyř let. Za tu dobu se stačil vyčerpat jak fyzicky, tak psychicky. Byl opuštěný a opuštěný, bez přátel, tragicky zemřel. Spáchal sebevraždu, postřelil se z revolveru. Je známý i tím, že si v záchvatu odřízl část svého ucha a zabalenou ji zanesl jedné prostitutce. Reprodukce jeho obrazů (vedle reprodukcí obrazů Gustava Klimta) patří celosvětově k nejprodávanějším.
celý článek

Ze mě – Pavlína Brzáková Cesta blázna a vnitřní svět Jaroslava Duška

Ze mě – Pavlína Brzáková Cesta blázna a vnitřní svět Jaroslava Duška
Pana Jaroslava Duška si hodně vážím pro to, co dělá a jak myslí, i pro jeho příkladný vztah k nemocným i postiženým lidem. Sleduji jeho aktivity v televizi (např. dokument Když kámen promluví) anebo na Youtube (např. besedy s MUDr. Janem Hnízdilem). K jeho stylu myšlení a nazírání na okolní svět mám hodně blízko. Musím se však k jeho myšlenkám prokousávat množstvím slov, odboček a asociací. Proto jsem se velice těšil na jeho knížku Ze mě, ve které jsem očekával úspornější styl povídání a přímočařejší zaměření na podstatu věci. Bohužel jsem byl poněkud zklamán. Stále více si uvědomuji, že Jaroslav Dušek bude spíše propagátorem celostního pohledu na naši planetu Zemi, na náš život na ní, než nějakým přirozeným vůdcem. Vůdce musí v jedné své větě přesně říci to, co druzí popíší v celém odstavci. To u Jaroslava Duška nemůžeme očekávat. Ostatně si myslím, že ani žádným vůdcem nechce být.
celý článek

Kronika mého života – Josef Lada

Kronika mého života – Josef Lada

Potřeboval jsem si odpočinout od všech hororů, trilerů, pronásledování, honiček, mučení, střílení, přepadávání, vraždění. Potřeboval jsem se napít čisté vody z křišťálové studánky. Proto jsem sáhnul po osvědčené autobiografické knížce Josefa Lady nazvané Kronika mého života. Knihu nově vydala Euromedia Group, k. s. - Knižní klub v roce 2013.

S potěšením jsem si připomněl Ladovy ilustrace a jeho vyprávění odvíjející se z rodných Hrusic až po Prahu. Světoznámý český malíř a ilustrátor, ale také skvělý vypravěč Josef Lada (1887-1957), se ve své autobiografické knize vrací do svého dětství a krok za krokem nás vede po cestách svého plodného života. Nalezl ve světě lidských a přírodních vztahů něco výjimečného a trvale působivého - je to řád lidského života ve vztahu k přírodě. Ladova Kronika mého života je jedním z nejupřímnějších a nejčistších vyprávění o trnité umělcově cestě k vytouženému cíli.

celý článek

Jak jsem poznával a sbíral naivní umění – Anton Kollár

Jak jsem poznával a sbíral naivní umění – Anton Kollár

Tuto knížku jsem vůbec neměl v úmyslu si vypůjčit a přečíst si ji, natož si ji odnést domů. Ale nabídku nešlo odmítnout. Přesto jsem v ní doma zalistoval – a v následujích dnech ji přečetl jedním dechem.

Autorem knihy je prof. MUDr. Anton Kollár, DrSc., emeritní profesor Masarykovy univerzity v Brně. V sedmdesátých letech minulého století nemohl vědecky pracovat, tak se ve svém volném čase věnoval sběratelství a nakonec se začal věnovat sbírání naivního výtvarného umění, obrazů a plastik. Navštívil řadu rozličných autorů a postupně začal pronikat do dané problematiky. Ve své knize velice dobře a zajímavě popisuje, co je a co už není naivní umění.

celý článek

Deníky – Keith Haring

Deníky – Keith Haring

Existují knihy, které nás mile překvapí. Ani nevíme jak a už je držíme v ruce. Moje brněnská prateta mi stále klade na srdce, že si nemám kupovat kameny podle znamení, ale takové, které se mi líbí. Povídá, že kámen si mne najde. Dovolím si něco podobného tvrdit i o knihách. Dobrá kniha, kterou si v určitý okamžik máme přečíst, se kterou se máme setkat, si nás v pravou chvíli najde. Přesně toto se mi stalo s knihou Deníky od již zesnulého amerického umělce Keitha Haringa. Jeho kresby jsem nikdy moc nemusel a ani teď nemusím, i když jim nyní začínám více rozumět. Ale jeho deníky mě nadchly. Psal je umělec, který uměl přesně a výstižně formulovat své myšlenky a který navíc i ty zajímavé a trefné myšlenky měl. Kniha je to trošku objemnější (472 stránek) a poměrně drahá (doporučená cena 389,-- Kč), proto se pokusím o této knize podat krátkou zprávu k přemýšlení, zda si ji koupit (půjčit) a přečíst, či nikoliv.

celý článek

Ryba mimo vodu - jak Amík plavat mezi Čecha – Jon Davis

Ryba mimo vodu - jak Amík plavat mezi Čecha – Jon Davis
Praha devadesátých let dvacátého století se stala pro cizince magickým místem jako například Paříž na počátku minulého století. Mnozí cizinci zde krátce pobyli, někteří něco napsali a zase odjeli. Jen pár z nich zůstalo dlouhodobě, mezi nimi i Američan Jon Davis (narozen v roce 1958). Pochází z Chicaga a v Praze žije již dvacet let. Pracuje zde jako nezávislý překladatel, marteking a technical writer a jazykový korektor. A napsal tři knihy povídek v češtině. Kloubouk dolů. Když jsem ho však slyšel číst jeho vlastní text, pomyslný klobouk jsem si zase nasadil.
celý článek

Můj život – Marc Chagall

Můj život – Marc Chagall

Rád čtu knihy, které mi v něčem pomohou. Kniha světoznámého umělce Marca Chagalla mi pomohla vniknout do jeho malířského díla. Konečně, po mnoha letech, jsem nalezl klíč k částečnému pochopení autorova poetického vidění světa.

Autobiografická kniha je nejen popisem autorova dětství, dospívání a počátku malířské cesty až do třicátého pátého roku života umělce, ale i záznamem citlivého pohledu na okolní svět očima kluka z uzavřeného židovského ghetta běloruského Vitebsku a jeho přání jít vysněnou cestou, která ho zavedla do Petrohradu a následně až do Paříže. Podrobně vylíčil svá školní léta, obtíže tehdejších židovských obyvatel, i jak se postupně stával známým umělcem...

celý článek

Dílna

Literární tvůrčí dílna pro všechny, kdo vědí, co je život. Píšete básničky, povídky, fejetony? Vedete si deník nebo se pokoušíte o román? Máte ambici vyjádřit literární formou svůj názor na svět? Naše literární tvůrčí dílna je vám k dispozici.
Napište nám na e-mailovou adresu dilna@lidemezilidmi.cz, co od své účasti v tvůrčí dílně očekáváte, abychom se mohli dohodnout na způsobu spolupráce.
Prezentujte své práce

Doporučit dál:

Naši partneři:

HelpnetGreen Doors Fokus Praha Časopis Vozíčkář Časopis Vozka Časopis Psychologie Dnes Bayer

Spolek Dobré místo, z.s.© 2011-2024 Lidé mezi lidmiZdravotně-sociální portál |