Každý desátý člověk v České republice žije se zdravotním postižením.

Nový web naleznete na adrese www.lidemezilidmi.cz

Dokážeme být spokojení?

18. 4. 2012

Co je to vlastně spokojenost? Je to stav mysli, kdy pociťujeme, že naše potřeby jsou relativně uspokojeny. Hodně také záleží na tom, v jakém prostředí člověk žije, na co je zvyklý, jaká má přání, jestli má dostatek všeho, co potřebuje. Ale to všechno je relativní. Žijeme v době, kdy většina lidí u nás má střechu nad hlavou a jídla víc, než potřebuje k přežití (i když jen to ke spokojenému životu nestačí), přesto jsou lidé frustrovaní a nespokojení. Dalo by se to více chápat u lidí, kteří se shodou nepříznivých událostí (nemocí, vlivem přírodních katastrof, opuštěnosti, ztrátou zaměstnání apod.) dostanou do špatné finanční situace. Ale nespokojení jsou i ti, kteří mají všeho dostatek ba i nadbytek.

Ti bohatší mají samozřejmě dost peněz na to, aby se z nespokojenosti dokázali dostat. Jak? Srovnáním se světem nedostatku. Odjedou například do Tibetu. Tam si najednou uvědomí, jak málo stačí člověku k životu. Díky meditacím si ledacos srovnají v hlavě a zjistí, že jsou doma obklopeni až zbytečně velkým množstvím věcí. Říkám si, že by nemuseli cestovat tak daleko. Možná by jim stačilo nechat se zaměstnat jako dobrovolník na měsíc v nějakém azylovém domě či v ústavu pro mentálně postižené anebo strávit pár týdnů s bezdomovci poblíž popelnic. Ale to už by nebylo tak „in“ a taky by to byly depresivnější zážitky, proto si radši připlatí, aby -například v tom Tibetu - žili sice v nedostatku, ale aby zároveň povznesli ducha. Jeden náš známý dělá občas průvodce v chudých zemých. Je zajímavé, že v jednom domorodém jazyce neznají slovo problém, ale používají místo něj slovo výzva. Nebylo by špatné si i u nás tahle dvě slova v hlavě prohodit, protože každé to slovo má v sobě jinou energii: slovo „problém“ negativní, „výzva“ pozitivní. Všechno v životě záleží na našem přístupu. Pro větší spokojenost není špatné si uvědomit, že naše republika patří spolu s ostatními vyspělými státy k nejbohatším na světě. Já vím, že to zní zvláštně a lidé, kteří na tom nejsou dobře, se mnou mohou i nesouhlasit. Pravdou ale je, že většina lidí na naší zeměkouli žije v hluboké chudobě. Sem tam mi přijde e-mail s touto tématikou, která ukazuje, jak se v bohatých zemích mladí rozhodují, jestli si koupit boty značky Nike nebo Adidas a v chudých státech lidé chodí bosí nebo si vyrobí obuv z PET lahví. Nebo ve vyspělých evropských státech jsou lidé nespokojení, když jim z vodovodu neteče teplá voda, zatímco v Africe musí chodit pro vodu i kilometry daleko, protože je jí tam velký nedostatek a je těžko přístupná. V zemích třetího světa lidé touží po často nedostupném vzdělání (alespoň pro své děti), protože jedině to jim může otevřít dveře k lepšímu životu. Když si takové souvislosti uvědomím, moje osobní spokojenost výrazně vzroste a hned přestanu toužit po nové halence nebo nákladné dovolené. Vždyť doma je taky hezky. Někdy jsem taky nespokojená, tomu se asi nikdo neubrání. Snažím se ale nesrovnávat s lidmi, kteří jsou na tom lépe, ale s těmi, kteří jsou na tom hůř (mám na mysli materiální stránku nebo zdraví), a tak si uvědomím, že nemohu a nemám právo být nespokojená a každé ráno děkuji Bohu za nový den.

Hana Korbičková

Hana Korbičková

Pochází z malé vesnice Opatov, od svatby žije v Jihlavě. Po vystudování střední ekonomické školy pracovala jako účetní. Má hodného muže, dvě dospívající dcery, kocoura a psa. Baví ji rodina, psaní, malování, siesta v rozkvetlé zahradě, atd.
Maluje převážně olejem a vyzkoušela si i kresbu tužkou. Absolvovala kurz kreslení pravou mozkovou hemisférou. Také občas vyrábí keramiku, plete z pedigu, vyrábí z fima, korálků a vyrábí smalty. Část svého volného času věnuje psaní fejetonů a básniček. Napsala knížku Cesta na Bílou Rus aneb jak jsem nevěřila svým očím. Všem těmto aktivitám se nevěnuje nijak intenzivně, jsou spíše zpestřením jejího života. Hlavně se totiž ráda stará o svou rodinu – o manžela a dvě dcery. Její inspirací je také její pokojový kocourek Rózík.

Poslední články autora

Komentáře

  • Martin Martínek

    vloženo 22.4.2012 13:46:10

    Opravdu povedený článek či zamyšlení. Mě se už sice od doby (29.5. 2008), co jsem přestal brát prášky - přestaly zdát sny, ale díky tomu žiju v realitě. Takže jsem si také všiml té naší nespokojenosti, frustraci a vůbec celkově NEVÁŽENÍ si toho čím nás "Bůh" Vesmír , Příroda - Svět , obdaroval. Nemám síly k tomu jít makat do azylového domu a péči o svou, sice ne duševně, ale tělesně nemocnou maminku, jsem přenechal, statnému ošetřovateli 182cm 85kg bráškovi, Pavlovi. Ulehčil jsem tím svému trápení. Bohužel utéct do Tibetu před frustrovanými Čecháčky a Zpohodlnělými Evropany nemůžu, a vlastně ani nechci. Občas sice dorazím k sobě do 1+1 zbitý, ale zatím jsem ještě ani jednou nepřejel k Boschi či jinam. Speciálně pro Hanku K. podotýkám, že zbitý není překlep. BBB je skutečně b a ne p.

Přidat komentář...

Naši partneři:

HelpnetGreen Doors Fokus Praha Časopis Vozíčkář Časopis Vozka Časopis Psychologie Dnes Bayer

Spolek Dobré místo, z.s.© 2011-2024 Lidé mezi lidmiZdravotně-sociální portál |