Každý desátý člověk v České republice žije se zdravotním postižením.

Nový web naleznete na adrese www.lidemezilidmi.cz

Odvaha je dítě mít i nemít

5. 4. 2013

Občas se na stránkách časopisů řeší především ženské téma – kariéra nebo rodina. Ne každá žena je ochotná slevit ze svých nároků a vydat se na někdy strastiplnou cestu za rodičovskými povinnostmi, kdy se často sníží životní úroveň rodiny z důvodů nižších příjmů, anebo život nepokračuje podle představ proto, že se třeba narodí postižené dítě. Možná by Evropa a Severní Amerika postupně vymřela (nebýt imigrantů), protože čím dál více žen chce budovat kariéru, cestovat a hledat své uplatnění v oboru, který ji baví a zajímá. Anebo prostě nenajde včas takového partnera, se kterým by dítě chtěla počít. Každá žena (alespoň v civilizovaném světě) má právo se rozhodnout. Pro některé ženy by dítě bylo brzdou v životním rozletu. Jiné ženy by si ale bez dětí a rodiny neuměly život představit.

Já jsem si přála děti dvě. Když jsem „dorodila“ první dceru (musím říct, že jsem měla těžký porod, a že jsem z něj měla velké poranění, které se velmi dlouho léčilo), řekla jsem porodní asistentce: „Tak ještě jedno dítě a bude to.“ Ta mě litovala a nemohla věřit svým uším, prý: „V tuhle chvíli všechny ženy říkají – už nikdy více! A to na tom nejsou tak špatně jako vy – a vy už myslíte na další porod!“ Ale zpátky k tématu. Není tu jen problém dítě nebo kariéra. Ale je tu také rozhodnutí, jestli dítě ano nebo ne u žen nemocných, ať už fyzicky nebo psychicky. Tam bývá dilema ještě hlubší. Pořídit si dítě nebo ne? Půjde to nebo nepůjde? Najdu vhodného partnera s pochopením? Zvládnu to vůbec? Nebude dítě geneticky zatížené mým zdravotním problémem? Rozhodnutí být rodičem je vždycky svým způsobem riziko a úspěch je nejistý. Existují různé genetické testy, v těhotenství i vyšetření plodové vody pro určení, jestli není plod nějakým způsobem poškozen. Na to mám, ale svůj názor. A to? Když už je dítě zplozeno, mělo by dostat šanci, protože i postižené dítě je darem a své rodiče obohatí už jen tím, že je, že dýchá, vnímá, má své potřeby. Je to člověk, živý tvor s potřebami fyzickými i citovými. Druhá otázka je, zda žena s postižením zvládne péči o své dítě, a že té práce nejen kolem novorozeněte, batolete i školáka je opravdu hodně. Je to závazek na celý život (nebo minimálně do 18 let dítěte). Internetem proběhlo video, kdy dítě měla žena bez rukou. Svýma nohama ho uměla převléct, přebalit, přendat, postarat se.

Žena dokáže opravdu hodně, pokud své dítě miluje a chce ho. Nejlepší ale je, když na něj není sama, když se může na někoho druhého spolehnout, když má možnost si od každodenních starostí odpočinout. To se pak její šance na prožití kvalitního života i s dítětem mnohonásobně zvýší. Žena se potřebuje o někoho opřít, když se její zdravotní stav zhorší, když musí třeba na delší dobu do nemocnice.

Mám to velké štěstí, že mám se svým mužem dvě dcery. Když jsem v 31 letech onemocněla, byly už obě na světě. Když mi bylo někdy hodně zle, drželo mě nad vodou to, že je můj muž spolehlivý, starostlivý a že nás má všechny tři hodně rád. Nevím, jak bych to bez jeho pomoci zvládla. Když mi bylo nejhůř, myslela jsem na své dcery a vymyslela jsem si své životní heslo: když jsem si je porodila, taky se o ně postarám! To byla moje meta, která mě motivovala. Řešili jsme spolu s manželem i zdravotní problémy dcer, ale vzájemnou pomocí (i díky víře) se nám zatím vždy všechno podařilo řešit. Své děti i manžela vnímám jako dar.


Mít dítě je odvaha, závazek, ale i velká radost. Obrovskou odvahu však prokáže i žena, která má nějaké zdravotní postižení, kvůli kterému se raději dobrovolně mateřství vzdá. Věřím tomu, že to bývá jedno z nejtěžších rozhodnutí, které v životě udělá.

Hana Korbičková

Hana Korbičková

Pochází z malé vesnice Opatov, od svatby žije v Jihlavě. Po vystudování střední ekonomické školy pracovala jako účetní. Má hodného muže, dvě dospívající dcery, kocoura a psa. Baví ji rodina, psaní, malování, siesta v rozkvetlé zahradě, atd.
Maluje převážně olejem a vyzkoušela si i kresbu tužkou. Absolvovala kurz kreslení pravou mozkovou hemisférou. Také občas vyrábí keramiku, plete z pedigu, vyrábí z fima, korálků a vyrábí smalty. Část svého volného času věnuje psaní fejetonů a básniček. Napsala knížku Cesta na Bílou Rus aneb jak jsem nevěřila svým očím. Všem těmto aktivitám se nevěnuje nijak intenzivně, jsou spíše zpestřením jejího života. Hlavně se totiž ráda stará o svou rodinu – o manžela a dvě dcery. Její inspirací je také její pokojový kocourek Rózík.

Poslední články autora

Komentáře

  • Jana

    vloženo 24.11.2013 11:55:47

    Souhlasím.každý má mít možnost rozhodnout zda mít či nemít.já děti nechci, ze zdravotních i ekonomických důvodů, které jsou v této zemi.emigrovat bohužel není kam,je to v EU všude stejné nebo horší.Naštěstí mám chápavého manžela a je normální,hypotéku a daně bychom s dětma fakt neutáhli, výpadek příjmů si nemůžeme dovolit,stačilo když manžel byl půl roku bez práce a já táhla vše ze svého.nikomu to nepřeju, byla to fakt síla.šetřili jsme na všem,jak to šlo

  • Jitka

    vloženo 22.6.2013 05:17:40

    Věřte! Já to rozhodnutí udělala a nebylo to vůbec lehké. Každá běžná ženská mě možná odsoudí - to určitě nějaká feministka, co myslí jen na kariéru, jak by mohla nechtít děti. I na třídním srazu jsem byla jediná, kdo nemá a nebude děti. Když jsem to s klidem prohlásila, koukali na mě, jak na zjevení, ve stylu, kde se to tu proboha vzalo mezi námi? Kdybych zdravá, děti bych měla, ale jsem nemocná a manžel taky. A navíc jsem slyšela dvě teorie, ke kterým se přikláním. To děti vybírají rodiče a ne rodiče děti A ta druhá zní: Bůh ví dobře co dělá - ať už Vám dal děti 4 nebo žádné, vždycky je to to nejlepší co pro Vás mohl udělat a o to se opírám.

Přidat komentář...

Naši partneři:

HelpnetGreen Doors Fokus Praha Časopis Vozíčkář Časopis Vozka Časopis Psychologie Dnes Bayer

Spolek Dobré místo, z.s.© 2011-2024 Lidé mezi lidmiZdravotně-sociální portál |