Každý desátý člověk v České republice žije se zdravotním postižením.

Nový web naleznete na adrese www.lidemezilidmi.cz

Všechno, co potřebuju znát, jsem se naučila v blázinci

5. 10. 2018

V roce 2004 jsem byla poprvé hospitalizovaná na uzavřeném pavilónu číslo jedna v bohnické léčebně. Součástí terapie byla dobrovolná aktivita: hraní ping-pongu na přilehlé zahradě. Hrály jsme náruživě s kamarádkou Janou v každé volné chvíli a časem jsem se tak vypracovala, že jsem mohla hrát i s „klukama“. Svou dovednost jsem pak prohlubovala při několika hospitalizacích v 1.patře pavilónu 27. Tam byl rozložitelný ping-pongový stůl v jídelně; rozkládali jsme ho po večerech nebo o víkendech a hráli jak diví, „kluci“ i „holky“.

Další mou oblíbenou aktivitou byly návštěvy papírenské dílny. Vždycky ze začátku, kdy mi bylo ještě spíš ouvej, jsem se účastnila jednoduchých pomocných prací pro dílnu. Později, když mi otrnulo, jsem se pouštěla do složitějších činností jako je výroba dárkových tašek ze starých kalendářů, výroba kabelek z novin či kartonů od džusů, příprava notýsků a leccos dalšího. Už tehdy jsem přemýšlela nad tím, že by mě bavilo předávat tyto dovednosti dál – a dnes jak když to najdu :-).

Taky jsem měla možnost trénovat své osobní hranice ve vztahu k ostatním pacientům. Například se občas stalo, že mě některý ze spolupacientů (spolupacientek) požádal o kontakt, abychom se mohli scházet i po skončení léčby. Velmi brzo jsem se naučila pečlivě zvažovat, komu kontakt na sebe dám a komu ne. Není to ale dáno tím, že jsem předem zaujatá vůči „bláznům“ (vždyť sama k nim patřím :-)). Konec konců, několik mých nejlepších přátel jsou právě lidé, s nimiž jsem se potkala v rámci svého léčení. Jen bych nerada trávila svůj čas s někým, s kým kromě „bláznění“ nemám nic společného.

A co jsem se ještě v léčebně naučila? Fungovat v rámci skupinové psychoterapie, což znamená svěřovat se „cizím lidem“ s často velice intimními osobními problémy a zážitky a naopak poskytovat druhým zpětnou vazbu. Vyjadřovat se pomocí kresby nebo malby v rámci arteterapie. Přemýšlet nad příběhy z bible v rámci hagioterapie. Tkát koberečky v tkalcovské dílně. Naopak z věcí, které jsem se naučila na vysoké škole nebo v některém ze svých mnoha zaměstnání, nepoužívám v současné době skoro nic. Zajímavé, že?

Alena Petříková

Alena Petříková

Vystudovala MFF UK, poté pracovala jako listonoška, programátorka, pradlena, uklízečka, prodavačka ve stánku, pokladní v supermarketu, osobní asistentka zdravotně postižených. Od mládí se potýká s depresemi, momentálně pracuje v Dobrém místě jako peer lektorka a novinářka. Baví ji číst, psát a cvičit taiji.

    Přidat komentář...

    Naši partneři:

    HelpnetGreen Doors Fokus Praha Časopis Vozíčkář Časopis Vozka Časopis Psychologie Dnes Bayer

    Spolek Dobré místo, z.s.© 2011-2024 Lidé mezi lidmiZdravotně-sociální portál |