Každý desátý člověk v České republice žije se zdravotním postižením.

Nový web naleznete na adrese www.lidemezilidmi.cz

Zotavení a mezilidské vztahy

26. 10. 2018

Dnes se chci podělit o zážitky a zkušenosti z kurzu „Školy zotavení“, věnovaného vztahům. Jeden z prvních úkolů spočíval v tom, že jsme si měli vybavit náš nejtěžší a naopak nejprospěšnější vztah. Asi nikoho moc nepřekvapí, že v obou kategoriích se při vzájemném sdílení objevoval partnerský vztah. Přesto, že zvlášť pro lidi s většími duševními problémy bývá partnerský vztah jakousi zatěžovací zkouškou, je vidět, že když najdeme toho pravého/tu pravou/, může být takový vztah velkou oporou zvláště v dobách krize.

Dalším zajímavým úkolem bylo namalovat, co bychom si dali do kufříku první pomoci pro chvíle, kdy se ve vztahu (jakémkoli) schyluje ke konfliktu, případně kdy už konflikt propuknul v plné síle. Já jsem měla na svém obrázku velkého klauna vyjadřujícího schopnost zasmát se v okamžiku krize, nejlépe sama sobě, a hned vedle človíčka v meditační poloze. Meditace pro mě neznamená hodiny sezení v lotosové pozici, ale schopnost zastavit se a uvědomit si své myšlenky, pocity a touhy v daném okamžiku. Dále se na mém obrázku objevila knížka jakožto symbol dobré četby nebo osvobodivého psaní a dvě postavičky znázorňující popovídání si s dobrou kamarádkou, případně psychoterapeutkou. Co byste ve svém kufříku první pomoci měli vy?

Pro jeden z posledních úkolů jsme se rozdělili do dvou skupin. Každá z nich si měla připravit scénku, ve které přehrávala nějakou náročnou situaci ze života lidí s duševním onemocněním. Naše skupinka si vybrala třídní sraz s bývalými spolužáky ze školy. Postupně se tam představují doktoři, architekti a jinak úspěšní spolužáci, vyměňují si fotky dětí a vnoučat a do toho se má nějak prezentovat člověk, jehož hlavní „kvalifikací“ je soužití s duševní nemocí. Jelikož v běžném životě je mi bližší spíš role empatického človíčka, moc jsem si užila „protiúkol“: roli po všech stránkách úspěšné ženy, která ubohého „blázna“ pěkně péruje. Druhá skupina si vybral neméně aktuální situaci: nemocnou ženu s malou dcerkou, kterou rodina neustále kontroluje, zda bere svoje léky, a jí je to krajně nepříjemné, takže postupně přestává komunikovat…

Dva dny kurzu utekly jako voda a já už se těším na další.

Alena Petříková

Alena Petříková

Vystudovala MFF UK, poté pracovala jako listonoška, programátorka, pradlena, uklízečka, prodavačka ve stánku, pokladní v supermarketu, osobní asistentka zdravotně postižených. Od mládí se potýká s depresemi, momentálně pracuje v Dobrém místě jako peer lektorka a novinářka. Baví ji číst, psát a cvičit taiji.

    Přidat komentář...

    Naši partneři:

    HelpnetGreen Doors Fokus Praha Časopis Vozíčkář Časopis Vozka Časopis Psychologie Dnes Bayer

    Spolek Dobré místo, z.s.© 2011-2025 Lidé mezi lidmiZdravotně-sociální portál |