1.Bolest dětského břicha může vzniknout po nadměrném, nebo těžkém jídle. Jedná se o normální reakci žaludku. V takovém případě postačí fenyklový čaj a krátkodobá dietní strava-suchary, piškoty, nebo nepříliš mastné polévky. Bolesti pak přejdou samy od sebe.
2.Nadýmání. Vzniká po požití nadýmacích potravin/zelí, čerstvý chléb/. Dítě může mít i nafouknuté břicho. K odeznění potíží opět postačí fenyklový čaj a především je třeba se vyhnout potravinám, které nadýmají.
3.Psychické příčiny. Děti bolí břicho bez jakýchkoli dalších příznaků nějaké nemoci. Pomůže teplý obklad na břicho, případně i teplý zábal. Pokud potíže neodejdou ani po několika hodinách, je třeba vyhledat lékaře.
4.Infekční onemocnění trávicího traktu, nebo otrava závadnými potravinami. V tomto případě mají postižení kromě bolestí břicha též průjem a často i zvrací. Zde je vyhledání pomoci lékaře nutné.
5.Bolesti břicha při nachlazení. Průvodními příznaky bývají kašel,rýma, únava. V případě dětí je návštěva lékaře nutná.
6.Infekční onemocnění močového měchýře a močových cest.
Průvodními příznaky je časté močení a zvýšená teplota. V takových případech je vždy nutné vyhledat lékaře.
7.Zánět ledvinových pánviček. Projevuje se bolestmi břicha, které vystřeluje do zad, nebo okolí ledvin. Postižený mívá teplotu a případně i bolesti při močení. Nutné je co nejrychlejší vyšetření lékařem.
8.Kýla.Jedná se o nahromadění tekutiny mezi obaly varlete. Kromě bolestí břicha a třísel se v tříslech vytvoří vyboulina. Rychlé vyhledání lékaře je v takovém případě nutností.
9.Zánět slepého střeva. Projevuje se křečovitými bolestmi zejména v pravé dolní části břicha. Postižený často i zvrací a má teplotu. Je třeba okamžitě vyhledat lékaře.
10.Perforace slepého střeva. Projevuje se silnými, stupňujícími bolestmi zejména v pravé dolní části břicha. Dítě má tvrdé a napnuté břicho. Častými příznaky jsou i zrychlený puls, studený pot a zvracení. Je třeba okamžitě zavolat lékařskou záchrannou službu.
Luboš Hora-Kladno