Nedávno jsem poslouchal v Televizních novinách zprávu o tom, jak jsou čeští lékaři nespokojeni se svým platem. Mnozí proto z těchto důvodů odcházejí pracovat do zahraničí. Pravda, mají tam plat až několikanásobně vyšší ale…. Neuvědomují si tito vysokoškolsky vzdělaní lidé, kdo na jejich šestileté a mnohdy i delší vzdělání ze svých nemalých daní přispíval? Nemají vůči těmto lidem nějakou odpovědnost? Asi ne. Jinak by do zahraničí neodcházeli.
Znám řadového lékaře, který sám přiznal, že má měsíční plat ve výši 70 000 Kč. Je to snad málo?
Pravda, studium medicíny je jistě náročné. Zaslouží si finanční ohodnocení v určité výši. Ale
v porovnání s jinými pracovníky má být rozdíl v ohodnocení tak vysoký? Je snad tak velkým nedostatkem, když je někdo na studium méně nadaný? Mnozí lékaři jsou na svůj titul MUDr. až přehnaně hrdí a na občany bez titulu nahlížejí poněkud spatra. Snad si ani neuvědomují, co se ti ,,prostáčci“ nadřou naopak fyzicky a mají přitom mzdu mnohonásobně nižší. Ale nemusíme mluvit jen o těch ,,prosťáčcích“. I někteří vysokoškoláci, především oblasti humanitního vzdělání, pobírají finanční odměnu za svou práci též podstatně nižší. Při této příležitosti nemohu neuvést svého bývalého profesora z Akademie, dnes žel již zesnulého prof. PHDr. Tomáše Durdíka Drcsc., ve své době největšího odborníka v oboru archeologie českých hradů. Už jeho titul napovídá, že měl vzdělání podstatně vyšší než pouhý ,,doktůrek“ medicíny.
Nevím jakou finanční odměnu tento opravdový odborník za svou práci pobíral. Vím ale něco jiného. Tento muž si místo odchodu do zahraničí, kde by ho brali jistě okamžitě takříkajíc ,,všema deseti“ si ke svému řádnému zaměstnání přivydělával různými přednáškami pro zájmové spolky. A vůbec mu asi nevadilo, že byl za ně ohodnocen spíše symbolicky. Naši lékaři, zejména ti mladí ale uvažují asi jinak….
Luboš Hora-Kladno