1.Ztuhlé svaly na nohou v důsledku nevhodné polohy a nedostatečné prokrvení. Projevuje se kromě bolesti i mravenčením v nohách po delším sezení, nebo ležení. Jedná se o normální reakci těla. Pomůže rozhýbání nohou, případně masáž.
2.Svalová křeč a svalová ,,kocovina" způsobená přetížením svalstva na nohou. Jedná se o bolesti v nohách se ztuhlým svalstvem po neobvykle velkém zatížení. Pomůže teplo/ideální je sauna/, nebo lehké masáže. Pokud jde o natržený sval, ten se obvykle vyhojí sám.
3.Křečové žíly. Projevují se vedle bolestí též vystupujícími žílami na noze. Případně jsou nohy těžké a napuchlé a někdy dochází i k nočním křečím v lýtkách. Nohy je třeba procvičovat, mít dostatek pohybu. Je vhodné nosit kompresní punčochy. Pokud se stav zhoršuje, je návštěva lékaře nezbytná.
4.Ústřel, ischias. Nohy bolí a bolest vystřeluje z beder do stehen. Pokud bolesti nepoleví, je třeba vyhledat lékaře.
5.Poškození nervů. Jedná se o bolesti v lýtkách, většinou u diabetiků, nebo alkoholiků. Nutná je návštěva lékaře.
6.Tromboza a předávkování léky, případně u žen užívání nevhodných prostředků při přechodu. Nohy bolí, u žen po užití léků, nebo injekci. Nohy jsou napuchlé a lýtka horká. Je nutné navštívit lékaře.
7.Natržená, nebo přetržená šlacha. Poškozená chrupavka. Je nutné mít nohy v klidu a na bolestivé místo přikládat chladivé obklady. Následná návštěva lékaře nutná.
8.Ploché nohy a jiné vady chodidel. Nohy bolí v lýtkách a při špatném postoji. Pomoci může jen lékař a odborné vyšetření.
9.Nedostatečné prokrvení nohou. K bolestem dochází především při chůzi. Nohy jsou studené. Je třeba vyhledat lékaře.
10.Opotřebení kyčelního kloubu. Projevuje se bolestmi, které vystřelují z kyčlí. Pomoci může jen lékař a odborné vyšetření.
11.Zánětlivé onemocnění kloubů. Příznaky jsou bolesti v kloubech nohou, včetně prstů. Klouby jsou napuchlé a bolí především ráno při vstávání. Opět pomůže pouze lékař.
12.Kostní zánět. Rakovina kosti. Postiženého dlouhodobě bolí určité místo v nohách. Nutná je co nejdřívější návštěva lékaře.
13.Zánět varikózně rozšířených žil. Projevuje se vedle bolesti v nohou též naběhlým, zarudlým místem na noze v místě průběhu krve. Žíly jsou zanícené. Nutná pomoc lékaře.
14.Neprůchodnost žíly. Jedno lýtko je kromě bolesti teplejší než druhé. Postiženého může bolet v chodidle. Návštěva lékaře je neodkladná. Pokud se bolest objeví i ve stehně, je třeba okamžitě zavolat lékařskou záchranku.
15.Meziobratlová ploténka a její porucha. Bolest se táhne z beder do stehna a často i níže do nohy. Postižení pro úlevu v chůzi kulhá. Je třeba neodkladně navštívit lékaře.
16.Vykloubení, přetržení šlachy, zlomenina kosti. Bolesti jsou většinou po úrazu tak silné, že postiženému nedovolí stát na postižené noze. Schopnost hýbat nohou je malá, nebo žádná. Noha je opuchlá a eventuálně i v nepřirozené poloze. Okamžitě k lékaři.
17.Tepenná embolie. Noha náhle silně bolí. Její pokožka je nezvykle chladná a bledá. Je třeba okamžitě zavolat záchrannou službu.
Luboš Hora-Kladno