Tito kazatelé sytili vyprahlé duše těch nejubožejších bludnými představami o brzkém konci tehdejšího nespravedlivého světa, sestoupení Ježíše Krista na zem a tím počátek nové mravně čisté společnosti bez pánů a poddaných. A ubožáci jejich slovům uvěřili. Co mohli také ztratit? Brzy začali opouštět to málo, co měli a novým útočištěm se jim staly proroky označené hory jako Burkovák-Tábor, Oreb u Třebechovic, Beránek u Volyně aj. Budoucí útočiště měla znamenat i pětice tzv. vyvolených měst, konkrétně Plzeň, Klatovy, Slaný, Louny a Žatec.
A do toho vstoupil oficiální počátek husitské revoluce svou pražskou defenestrací v červenci 1419. Zhruba tři týdny po ní umírá český král Václav IV. Co bude dál? Masy chudiny poblouzněné prorockými kazateli sílí. Ultralevicoví kazatelé vyzívají k ozbrojenému boji proti všem pánům. Pražská chudina vedená Janem Želivským obsazuje velkou část Prahy. Radikální kazatelé své věrné ujišťují o brzkém konci tehdejšího nespravedlivého světa a nastolení tzv Božího království, jakési spravedlivé beztřídní společnosti sobě rovných lidí. Kazatelé dokonce dokáží předpovědět i datum konce nespravedlivého světa. Má to být někdy v polovině února 1420. Pak toto časové období nastává a žádný zázrak se nekoná. Nespravedlivý svět v němž páni zle tisknou své poddané trvá dál. ,,Pomůžeme si tedy sami". vykřikují svá revoluční slova kazatelé. A v Čechách už to vyloženě vře. Bouři vyvolanou svým krutým útiskem už páni nedokáží zastavit. Chudina rázným útokem dobývá jihočeské Sezimovo Ústí a zakládá zde svůj první Tábor. Protože má z hlediska obrany nevýhodnou polohu, po pouhém měsíci se jeho obyvatelé/snad na přání nebo dokonce rozkaz samotného Jana Žižky/, stěhují do bezprostředního okolí na strmý sráz obtékaný řekou Lužnicí. Tady na místě bývalého opevněného panského sídla, které je v té době již v rozvalinách pak začíná vznikat skutečný a slavný Tábor-kališnické město skvěle strategicky položené a brzy i dobře opevněné. A události nabírají rychlý spád. V létě roku 1420 je odražena I. křížová výprava na pražském Vítkově. Na podzim téhož roku je poražena definitivně v bitvě pod Vyšehradem. Ještě ne zcela dostavěný Tábor s pomocí Žižkovy jízdy mezitím odolá obležení od nepřátel, které Táboři pod hradbami svého města na hlavu porážejí.
Je konec roku 1420. Pro husitskou revoluci je tento rok prvním rokem budoucích velikých vítězství. Vyznavači kalicha končí rok v opojení slávy. Opojení si užívají ti umírnění i ti vyloženě radikální, tedy Pikarti. Mezi těmito dvěma křídly zatím panuje v Táboře jakás, takás jednota. Nebude však mít už dlouhého trvání.
Luboš Hora-Kladno