Byronův další život byl až příliš vzrušený, skoro dobrodružný. Bylo v něm více lásek, hodně odpůrců,závistníků a pomlouvačů a pouhá hrstka přátel, mezi nimi další velký představitel anglického romantismu-básník Percy Bysshe Shelley. Když útoky pokrytců, které vzrušoval a dráždil básníkův soukromý život, vyhnaly Byrona z Anglie, odjel přes Švýcarsko do Itálie, která se stala jeho druhou vlastí. Pod maskou bohatého a trochu výstředního lorda žije básník, jehož díla, prosycená ideou svobody jsou dychtivě čtena pokrokovou Evropou. V roce 1821 vypukl osvobozenecký boj Řeků proti turecké okupaci. Anglický básník Byron byl mezi prvními, kdo se Řekům rozhodl účinně pomoci. Nejenže poskytl velké finanční prostředky na vyzbrojení pluku dobrovolníků, ochotným Řecku pomoci, ale sám v čele expedice vyplul z Itálie do Řecku bližší dnešní Albánie. Tam strávil 5 měsíců, aby se seznámil se složitými poměry v řeckém odboji. Připravoval se k cestě do samotného Řecka, aby sám do odboje aktivně zasáhl. Uprostřed příprav ho však v roce 1824 zastihla náhlá smrt.
Z Byronovy tvorby stojí nejvýš epos ,,Child Haroldova pout", jehož autobiografický hrdina prochází evropskými zeměmi a vzrušuje se nejen jejich přírodními krásami, ale ikontrastem mezi jejich slavnou minulostí a současnou nesvobodou. Známý je též veršovaný román ,,Don Juan", jehož dobrodružné příběhy jsou ostrou jiskřivou satirou na vládnoucí společnost, především anglickou. Ani jedno ze dvou výše uvedených děl jsem žel nečetl. Četljsem ale řadu jednotlivých autorových básní. A jedna z nich mi utkvěla v paměti obzvlášť. Uvedu aspoň její první verše:
Chtěl bych být sám na své vysočině
zas bezstarostným dítětem.
Přes potok skákat do jeskyně,
ve skalách skrýt se před světem.
Svobodnou duši nemůže
hřát přepych saské nížiny.
Chce volný výhled na moře,
skalnaté drsné výšiny.
Cítím jako by v těchto pár verších autor hovořil za mne samotného. Osobní svoboda je u mne jednoznačně na prvním místě v žebříčku životních hodnot a stejně tak intenzivně dokážu prožívat všechny ty nepopsatelně krásné tvary přírodních scenérií. Díky za ty verše lorde Byrone....
Luboš Hora-Kladno